Vítejte

Poslední změna: 6. června 2002

OpenOffice.org 1.0 README

Aktuální verzi tohoto souboru v češtině naleznete na http://oo-cs.sourceforge.net/README.html

Vážení uživatelé

Tento soubor obsahuje důležité informace o kancelářském balíku OpenOffice.org 1.0. Přečtěte si, prosím, tyto informace, než začnete. Komunita OpenOffice.org, která je odpovědná za vývoj tohoto produktu, vás zve a vítá do svého středu. Jako nový uživatel se můžete podívat na české domovské stránky projektu na http://oo-cs.sf.net/

Obsah

Systémové požadavky

Obecné poznámky

Začínáme


Systémové požadavky

Linux i386

Windows

Poznámka: nezapomeňte, že pro instalaci budete potřebujete práva správce systému. Zkontrolujte také dostatek volného místa v odkladovém adresáři.

Obecné poznámky

OpenOffice.org 1.0 můžete instalovat paralelně se starší verzí. Když se později rozhodnete odinstalovat předchozí verzi OpenOffice.org, musíte spustit instalační program novější verze a zvolit Opravit. To zajistí, že bude novější verzi správně zaregistrována do systému. Zkontrolujte také dostatek volného místa v odkladovém adresáři.

Síťová instalace: chyba při spuštění OpenOffice.org QuickStarter (Windows)

Pokud se při startu systému objeví problémy s OpenOffice.org Quickstarterem (např. neplatný odkaz), může to být způsobeno, že v okamžiku spuštění síťové instalace není k dispozici síťový ovladač. Ve většině případů toto nastane v okamžiku, když se síťový ovladač připojuje pomocí login skriptu. Pro odstranění problému je třeba, aby se síťový ovladač připojoval prostřednictvím síťových služeb. Pokud to není možné, pak je třeba odstranit Quickstarter ze skupiny autostart nebo ho zcela vypnout při instalaci pracovní stanice. Pokud správce systému již vypnul během instalace Quickstarter, pak ho není možné později znovu aktivovat.

Změna písma pro uživatelské rozhraní

V OpenOffice.org můžete změnit písmo používané pro zobrazování na monitoru a pro tisk. K tomu slouží funkce náhrady písem. Pro přístup k funkci zvolte Nástroje - Volby - OpenOffice.org - Náhrada písem. Pro změnu písma uživatelského rozhraní stačí vyměnit výchozí písmo "Andale Sans UI" za jiné a nastavit "vždy". Bližší informace naleznete v nápovědě OpenOffice.org.

Souborový systém ReiserFS: OpenOffice.org nespustí uživatel s ID vyšším než 65536

V nižší verzi než 3.6 způsoboval ReiserFS problémy v okamžiku, kdy ID uživatele bylo vyšší než 65535. Problém byl ten, že odkladové soubory ukládané OpenOfficem nemohly být již odstraněny, protože to mohl pouze správce systému (např. /tmp/OSL_PIPE_xxx). Výsledkem bylo, že nebylo možné spustit OpenOffice.org. Tento problém byl již ve verzi 3.6 a vyšší odstraněn.

Zamykání souborů

Ve výchozím nastavení je zamykání souboru vypnuto. Pro jeho aktivaci je třeba nastavit proměnou prostředí SAL_ENABLE_FILE_LOCKING=1 a vyexportovat ji. Tyto položky jsou již uvedeny ve skriptu soffice, takže je stačí případně odkomentovat. Upozornění: zamykání souborů může způsobit problémy na Solarisu 2.5.1 a 2.7 při spolupráci s linuxovým NFS 2.0. Pokud používáte tyto verze, pak vám nedoporučujeme tuto funkci aktivovat. Jinak OpenOffice.org zamrzne v případě, že se pokusíte otevřít soubor z adresáře na linuxovém stroji připojeném prostřednictvím NFS.

Používání Info-ZIP

OpenOffice.org používá Info-ZIP pro vytváření a rozbalování instalace OpenOffice.org a také pro zabalování a rozbalování souborů v XML formátu. Info-ZIP soubory (ZIP, UnZip a další utility) jsou volně šiřitelné a je možné je použít ve zdrojovém kódu jako spustitelný program. Naleznete je např. na anonymním FTP serveru ftp://ftp.uu.net/pub/archiving/zip/.

Použité/upravené zdrojové kódy

Portions Copyright 1998, 1999 James Clark.
Portions Copyright 1996, 1998 Netscape Communications Corporation.

Začínáme

OpenOffice.org komunita bude mít prospěch z vaší aktivní účasti na vývoji tohoto významného open source projektu. Jako uživatel jste již významnou části vývoje a rádi bychom vás podpořili při rozvíjení dalších aktivit týkajících se OpenOffice.org.

Registrace

Věnujte prosím chvilku při instalaci pro registraci produktu. I když je registrace volitelná, doporučujeme vám se zaregistrovat, protože tyto informace umožní komunitě vytvářet kvalitnější software a cíleně reflektovat potřeby uživatelů. Přitom jsou zachována vaše práva na ochranu osobních údajů. Pokud neprovedete registraci již při instalaci, můžete tak učinit i později na stránkách http://www.openoffice.org/welcome/registration-site.html

Oznamování chyb a problémů

Na internetových stránkách OpenOffice.org naleznete také mechanismus pro oznamování, sledování a řešení chyb a problémů, který se nazývá IssueZilla. Vítáme zpětné reakce od všech uživatelů. Oznamování problémů je jednou z nejvýznamnějších možností, kterými mohou uživatelé přispět k dalšímu vylepšování kancelářského balíku.

Přihlásit se do konference

Můžte se přihlásit do mailing listu českých uživatelů OpenOffice; adresa tohoto mailing listu je oo-cs-user@lists.sf.net nebo se můžete přihlásit přes webové rozhraní na adrese http://lists.sourceforge.net/mailman/listinfo/oo-cs-user.

Dále je zde uvedeno několik dalších konferencí (anglicky), do kterých se můžete přihlásit na http://www.openoffice.org/mail_list.html.

Připojit se k projektům

Můžete se stát výraznou posilou vývojářského týmu a to i v případě, že máte pouze menší zkušenosti s vývojem softwaru. Na http://projects.openoffice.org/ naleznete projekty, které se vztahují od lokalizace přes portování a groupware až po samotné programování samotného kancelářského balíku. A pokud nejste vývojáři, pak můžete zkusit projekty pro dokumentaci nebo marketing, nebo třeba překladu do češtiny na adrese http://oo-cs.sourceforge.net/translators.php

Uživatelská podpora

Podrobné informace o kancelářském balíku OpenOffice.org 1.0 můžete najít v archívu konference 'users@openoffice.org' (anglicky) na http://www.openoffice.org/mail_list.html nebo česky na http://www.geocrawler.com/redir-sf.php3?list=oo-cs-user. Další možností pak je poslat svůj dotaz přímo do konference users@openoffice.org. Nejdříve je ale třeba se do konference přihlásit. Také můžete navštívit často kladené dotazy (FAQ) na domovských stránkách OpenOffice.org.

Jak začít

Nejlepší cestou, jak začít, je přihlásit se do některé z konferencí (nebo do všech), chvíli číst a používat archív pro seznámení se s nejdůležitějšími tématy konference. Pak už se jenom e-mailem představíte a můžete se do toho pustit. Pokud máte zkušenosti s open source projekty, pak se podívejte do našeho seznamu úkolů (TODO) a můžete se začít podílet na vývoji kancelářského balíku.

Komunita OpenOffice.org & autoři české verze